GIN

Disponujeme nabídkou více jak 300 ginů z celého světa a to nás řadí mezi největší ginové bary v ČR. Potěšíme jak znalce, tak úplné amatéry, každý si zde najde svoje. Naleznete zde i gin vyrobený panem Martinem Žufánkem přímo pro náš bar a mnoho dalších jedinečných skvostů.


Gin byl poprvé objeven v Nizozemsku v roce 1650. Stejně jako mnoho jiných destilátů, bylo i použití ginu zamýšleno pro lékařské účely. Jeho objevitel, dánský profesor medicíny Franciscus Sylvius, chtěl nalézt levné diuretikum na ledvinové potíže. Smíchal tedy dvě močopudné suroviny: olej z jalovcových bobulí a obilný destilát. Tuto směs nazval genever =  jalovec.  O rozšíření tohoto destilátu z Holandska se měli zasloužit angličtí vojáci, kteří nápoj genever popíjeli pro jeho uklidňující účinky během osmdesátileté války, kdy bojovali proti Španělům a nazvali ho "Dutch  Courage" tedy "Dánská kuráž". Přivezli ho do Anglie, kde se gin nejvíce rozšířil za vlády Viléma III. Oranžského. V té době byl však olej z jalovce nahrazován levnějším terpentýnem a gin tak patřil mezi levné nápoje a byl rozšířen mezi chudší vrstvy obyvatel. Kvalitní gin byl v Anglii vyráběn od roku 1831 a to díky vynálezu sloupcové destilační kolony. Nový Dry gin nebo také London gin je v současné době po světě nejrozšířenější a nejoblíbenější. Mezi nejznámější značky dry ginu patří Beefeater, Bombay Sapphire  či Tanqueray.

Genever - jedná se o gin, který je vyroben periodickou destilací z jalovce a obilného destilátu. Jeho chuť je ostřejší než u Dry ginu.

Dry gin - jedná se o gin, který se vyrábí kontinuální destilací z obilného destilátu a bylin (někdy je při výrobě levnějšího ginu použita cukrová řepa, kukuřice nebo brambory). Vzniká tak jemnější chuť než u ginu typu Genever, což je asi také důvodem jeho větší oblíbenosti a rozšířenosti.

Od svých prvopočátků prošel gin velkým vývojem od bylinkové medicíny až po klasický destilát, jak jej známe dnes.

Gin se přidává do různých koktejlů, nejznámější u nás je klasický gin s tonikem.